Вентиляція

Вентиляція

Вентиляційні системи для Вашого приміщення!

Механічна чи штучна вентиляція

вентиляційні системи

У випадках коли потужності природної вентиляції недостатньо – необхідна установка штучної. Основа її роботи полягає у застосуванні спеціальних пристроїв для вимушеного переміщення використаного повітря та заміні його на чисте. Однією з відмінних якостей цих систем є обробка повітря. Залежно від показань відбувається зволоження, очищення, нагрівання або охолодження. Пристрої, що забезпечують виконання цієї роботи: фільтри, пиловловлювачі, нагрівачі, різні види вентиляторів та повітроводів. Проектування будівель з даним видом вентиляції несе великий обсяг робіт ще перед встановленням. На цьому етапі мають бути технічні, економічні та санітарно-гігієнічне обґрунтування проекту. Важливим є правильне визначення того, який вид вентиляції створює оптимальний мікроклімат.

При механічній вентиляції приміщення додатково можливі зволоження, очищення, нагрівання або охолодження повітря

Якщо розглядати плюси та мінуси штучної системи, то можна виділити такі:

  • немає залежності від пори року та кліматичних умов;
  • проводиться будь-який, необхідний саме у певній ситуації, вид очищення;
  • дорожчий варіант у порівнянні з природною;
  • велика енергоємність.

Дуже часто, щоб взаємокомпенсувати переваги та недоліки різних систем, застосовуються змішані варіанти.

вентиляційні системи
Вентиляція для будинку

Припливна та витяжна вентиляція, їх основні складові

За своїм призначенням вентиляційні системи поділяються на дві групи: припливні та витяжні. Припливна система одна із видів механічної вентиляції. В основу принципу її роботи покладено примусову подачу свіжого повітря в приміщення. Відпрацьоване повітря виходить назовні за допомогою систем природної вентиляції.

Усі види припливної вентиляції складаються з:

  1. Припливні вентилятори – забезпечують приплив повітря.
  2. Шумоглушника – знижує рівень шуму, створюваний установкою.
  3. Нагрівача – повітря, що подається, може бути нагріте. Особливо це актуально у зимову пору року. Якщо нагрівання походить від електромережі, такий тип називається електричним. Якщо нагрівання походить від системи центрального опалення – це водяний тип.
  4. Повітрозабірні грати – призначені для фільтрації механічних забруднень, які можуть потрапляти ззовні.
  5. Фільтра – очищає повітря, що подається від різних домішок. Розрізняють фільтри грубої, тонкої та особливо тонкої очистки.
  6. Клапана – не пропускає повітря всередину приміщень, коли система вимкнена.
  7. Повітропроводів – каналів, якими циркулюють повітряні маси.

Кожна припливна установка може мати ті чи інші складові залежно від того, чого потребує споживач. Здоровий мікроклімат залежатиме від чітко підібраних компонентів системи.

Витяжною системою вентиляції користуються для покращення роботи природної вентиляції та для видалення відпрацьованого повітря. Робота витяжних вентиляторів є основою таких установок.

Припливно-витяжна система – найбільш раціональний вид штучної вентиляції

Найбільш оптимальним видом вентиляційна система є припливно-витяжна. Сама назва говорить про те, що у ній використовуються як припливні, так і витяжні установки. Саме такий тип може забезпечити необхідний мікроклімат у житлових будинках та у виробничих приміщеннях. Потрібно пам’ятати, що тільки їхня збалансована продуктивність дасть позитивний результат. Проектувальники враховують усю можливу циркуляцію повітряних мас у суміжних приміщеннях. Інакше процес буде неконтрольованим.

До видів припливно-витяжної вентиляції можна віднести вентиляцію перемішуванням та вентиляцію витісненням. Перемішування відбувається безпосередньо у приміщенні. Свіже повітря потрапляє всередину за допомогою спеціальних установок дифузорів, перемішується з відпрацьованим і разом з ним видаляється через спеціальні клапани. Процес витіснення відбувається з урахуванням найпростішого закону фізики. Установки розподілення повітря монтуються на рівні підлоги. Чисте повітря, що примусово надійшло з них, піднімається вгору і витісняє відпрацьоване, тепліше, через вентиляційні отвори на стелі. Така процедура створює необхідний повітрообмін.

Місцева та загальнообмінна вентиляція житлових та виробничих приміщень

По зоні обслуговування види вентиляції поділяються на два класи: місцева та загальнообмінна. Якщо максимум концентрації шкідливих виділень посідає чітко визначені зони приміщення, то використовується місцева вентиляція. Вона необхідна видалення забруднень із зони конкретного робочого місця, і це не дає відпрацьованому повітрі поширитися решту території. У побутових умовах найяскравішим прикладом такого виду механічної вентиляції є кухонна витяжка. Такий тип називається місцевою витяжною вентиляцією. У виробничих цехах ця проблема вирішується за допомогою місцевих відсмоктувачів. Забруднення видаляються за принципом природного руху – гарячі шкідливі пари видаляються вгору, а холодні шкідливі гази стають важкими і опускаються вниз. Місцева припливна вентиляція застосовується у вигляді повітряних душів, повітряних оаз та повітряних завіс.

Витяжки
Вентиляція для кухні

Якщо очищення потребує не чітко визначена зона, то місцева система буде малоефективною. У цьому випадку використовують загальнообмінну вентиляцію. Вона обслуговує все приміщення або значну його частину. Загальнообмінна витяжна система видаляє тепло, гази, вологу, пил, пари рідин та запахи будівель. Найпростішим типом такої системи є вентилятор з електродвигуном. Його встановлюють віконному або дверному отворі. Більше ускладнений варіант – це застосування вентиляторів з витяжним повітроводом.
Загальнообмінна система припливу подає чисте повітря і розподіляє його по всьому об’єму приміщення. Особливістю загальнообмінної припливної системи можна назвати її здатність компенсувати нестачу тепла. Для цього повітря, що подається перед подачею нагрівається.
Найчастіше з приміщення видаляється та подається рівна кількість повітря. Трапляються випадки, коли витягується більше, а недолік компенсується перетіканням повітря із сусідніх приміщень.

Канальна та безканальна система вентиляції

Наступна характеристика, за якою класифікують вентиляційні системи, – це спосіб конструкції. Вони можуть бути канальні та безканальні.
Канальна система складається з багатьох повітроводів, основне завдання яких – транспортувати повітря. Важливим плюсом таких систем є їх компактні розміри та можливість прихованої установки. Канальна вентиляція дозволяє використовувати обладнання без виділення окремого простору. Вона може бути розташована в нішах, шахтах під підвісною стелею. Засновано таку систему на базі обладнання з прямокутним або круглим перерізом. Найбільшою популярністю в наші дні користуються установки із прямокутним перетином.

кондиціювання
Вентиляція та кондиціювання

Безканальна вентиляційна система не має повітроводів. Вона ґрунтується на застосуванні вентиляторів, встановлених, наприклад, у отворі стіни. Повітряні маси за такої системи рухаються через зазори, щілини, кватирки і таким чином підтримується створений мікроклімат.
Конструкція систем вентиляції буває ще набірною або моноблочною. Набірна система передбачає індивідуальний вибір компонентів, з яких вона складається. Ними є вентиляційний фільтр, глушник, пристрій автоматики, різні типи вентиляторів. Її плюсом завжди буде те, що вона здатна вентилювати будь-яке приміщення. Це може бути маленький офіс, і просторий зал ресторану. Найчастіше така установка розміщується в окремій вентиляційній камері.

вентиляційні системи
Схема розміщення вентиляційних каналів усередині приміщень

Якщо ж проектується моноблочна система, її необхідною умовою буде компактність. Це з тим, що розмістити її потрібно не більше одного ізольованого корпусу. Моноблочна система має вже закінчений варіант та змонтована єдиним цілим.

Важливо! Основна перевага моноблочної системи – її шумоізоляція. Також слід відзначити маленькі габарити та простоту монтажу.

Особливості проектування вентиляційних систем

Враховуючи, які види вентиляції бувають і їх основні параметри, можна досягти потрібного результату. У будівлях із поганою вентиляційною системою існує ризик накопичення пилу.

вентиляційні системи
Монтаж вентиляційного каналу у фальш-короб

Використання засобів побутової хімії, робота побутових приладів призводять до зміни хімічних та фізичних характеристик повітря. Проектування будь-якого житлового приміщення або виробничих будівель не обходиться без попередньо продуманої системи вентиляції.

Важливо! Розрахунки та вимоги до систем вентиляції передбачені відповідними законами та нормами будівництва.

Правильно спланована система дає можливість досягти необхідних показників мікроклімату. Різні види вентиляції приміщень – житлових, громадських, виробничих мають свої норми та вимоги. Це важливий інженерно-технологічний аспект. Тільки грамотне виконання проектування систем вентиляції гарантуватиме стабільно оптимальні умови у будь-якій будівлі.

Наші роботи

Часті питання

Основні види вентиляції
  • природна вентиляція;
  • механічна вентиляція чи примусова;
  • припливна вентиляція та витяжна;
  • канальна та безканальна вентиляція;
  • локальна та загальнообмінна вентиляція.
Навіщо потрібна вентиляція?

Витяжна вентиляція потрібна для видалення повітря із приміщення, щоб забезпечити відтік відпрацьованого кисню або шкідливих частинок. Найчастіше, подібні системи оснащені вентиляційними ґратами, каналами для відведення повітря та витяжними вентиляторами.

Норма повітрообміну

Для природної вентиляції в будинках та квартирах, де на одну особу припадає не менше 20 кв. м житлової площі, рекомендується витрата повітря не менше 30 кубометрів на годину (але не менше 35% від об’єму приміщення). У будівлях, де на одну особу припадає менше 20 кв.